Cesta rumu: Na počátku byla cukrová třtina


Rum bez cukru? Bez cukru to přece nejde. Cukrová třtina a následné produkty z ní, jsou nezbytné pro výrobu rumu. V historické literatuře najdeme rozdílné údaje o době a místě původu rostliny zvané cukrová třtina, lat. „Saccharum officinarum“ . Uvádí se, že cukrová třtina byla sklizena poprvé okolo roku 10 000 před Kristem, dále také 6000 let před Kristem na Papui – Nové Guineji, dále bývá uváděná jako země původů  Čína, Indonesie, Filipíny a Indie. Jistě to vědět nebudeme ale shodněme se že cukrová třtina pochází z asijského prostoru.

Jedno víme jistě, v prvním století po Kristu se cukrová třtina objevuje na obchodních stezkách na Blízký východ a získaný cukr se začíná pomalu dostávat až do střední Evropy. Díky novému objevu jeho obliba velmi roste; v podobě krystalu má větší trvanlivost a lze je snadněji převážet. Cukr je symbolem bohatství a moci, je přece i velmi drahý a vedle medu jediným dostupným sladidlem.

Byl to Kryštof Kolumbus, který v roce 1494 na své druhé plavbě do Karibiku přivezl cukrovou třtinu na Hispaniolu, ostrov na kterém dnes leží Dominikánská republika a Haiti. Z tohoto ostrova se velmi rychle rozšíří  do celého Karibiku, kde vznikne bezpočet plantáží, které přinášejí svým majitelům značné příjmy. To je dáno výtěžnosti rostliny, nízkými mzdovými náklady, protože obchod s otroky zajišťuje permanentní přísun pracovních sil a již brzy se lopotí na plantážích tisíce otroků.

Tady dochází k dalšímu náhodnému objevu. Při výrobě cukru vzniká takzvaný vedlejší produkt melasa. Když se smíchá s vodou, začne melasa kvasit.
A o tom budeme psát v dalším článku

Rubriky
Bylo Vám 18 let? Tyto webové stránky jsou přístupně pouze pro osoby starší 18-ti let.