Minule jsme psali o cukrové třtině, původu a pěstování. Nyní máme plantáže plné vzrostlé třtiny připravené ke sklizni. Optimální okamžik je, když je obsah cukru v třtině co nejvyšší; proto se musí pravidelně odebírat vzorky. V případě že se třtina sklízí ručně přijdou na pole sekáči, kteří mačetami usekávají třtinu těsně nad zemí a z horní části zelené listy. Je to práce plná potu a špíny poněvadž se sklízí okolo tří tun denně. Sklízí se i mechanicky, ale kvalita ručně sklizené třtiny je ta nejvyšší, protože kombajny nejsou schopny efektivně oddělit nezralé části třtiny. Stroje také mají velmi špatný vliv na kvalitu půdy.
Dvacet čtyři hodin od mlýnu
Hned po té co se třtina usekne začínají se na řezu tvořit bakterie. Pro uchování nejlepší kvality se musí třtina dostat co nejrychleji do mlýnu. Na Jamajce se traduje jedno staré rčení „From kill to mill in twenty four“ Od useknutí do mlýnu za dvacet čtyři hodin. Když třtina dorazí do mlýnu, dva protichůdné válce vylisují sladkou šťávu. Nyní nastává bod, kdy se nám rozděluje výrobní proces, aby následně probíhal identicky. To proto, že bud se ze šťávy vyrobí cukr a melasa (z melasy rum, tzv.Průmyslový rum) a nebo se rum vyrobí ze šťávy z cukrové třtiny (tzv.Zemědělský, Rhum Agricole)
K samotné melase
melasa je tmavá, sladká lepkavá hmota, která zbývá po výrobě krystalického cukru přičemž má stále velký obsah cukru mezi 40-50%. Melasa obsahuje spoustu vitamínů a minerálů, krom toho má antioxidační účinky a využívá se již dávno v medicíně. Spousta lidí si myslí že je melasa odpadním produktem při výrobě cukru, ale je to velmi mylná myšlenka.
Fermentace
Nyní se přidají kvasinky. Do šťávy z cukrové třtiny přímo; melasa se naředí vodou a až po té se přidají kvasinky. Fermentace je velmi zajímavý proces a o něm si napíšeme příště.